החזרי מס לשכירים אשר עבדו בחו"ל

תרבות העבודה בחו"ל הייתה קיימת מאז ומעולם, עם זאת, בשנים האחרונות יותר ויותר ישראלים מוצאים את עצמם נוסעים אל מעבר לים על מנת להרוויח את לחמם.
תחת קטגוריית העובדים בחו"ל ניתן למצוא לא רק צעירים שזה עתה השתחררו מהצבא ומעוניינים לשלב טיול ברחבי העולם עם עבודה, אלא גם אנשי עסקים שנפלה בידם ההזדמנות להרוויח את הונם בחו"ל והם מעתיקים את מגוריהם לשם לתקופה ארוכה.

אחד הפיתויים הגדולים הטמונים בעבודה בחו"ל הוא העובדה שהמיסוי בארצות אחרות בדרך כלל נמוך יותר מבארץ, ולכן המשכורת המשוקללת של שכיר בחו"ל יכולה להיות גבוהה יותר מאשר בארץ. בנוסף, לפי האמנה לכפל מס אין לגבות מס נוסף על הכנסות מחו"ל לתושבים שאינם תושבי הארץ ונגבה מס על הכנסותיהם בחו"ל.
ברם, עובדים רבים מחויבים לשלם מס בארץ למרות שעיקר עבודתם הייתה בנכר.

האם כל העובדים בחו"ל צריכים לשלם מס בארץ? התשובה היא לא. מיהם אם כן העובדים בחו"ל אשר אינם צריכים לשלם מיסים בארץ? עובד בחברה זרה, המוגדר כתושב הארץ בה הוא עובד ואינו נחשב לתושב ישראל, פטור מתשלומי מיסים אלו. אם העובד מוגדר כתושב של שתי המדינות, הפרמטר שיקבע אם הוא מחויב לשלם מיסים או לא הוא מרכז החיים שלו, כלומר מקום המגורים של משפחתו, ביתו הקבוע וכו'.
כיצד מוגדר מרכז החיים? על סמך זמינותו של השכיר. דהיינו, אם ברשות השכיר דירה בארץ והוא השכיר אותה למישהו אחר בזמן שהנ"ל שוהה בחו"ל וגם אותו שכיר שוכר דירה בארה"ב ומתגורר בה, תוגדר דירתו זו לביתו הקבוע ולכן גם ייחשב לתושב המדינה, ישראל לא תחשב המקום של מרכז חייו והוא לא יידרש לשלם מיסים וביניהם מס הכנסה בארץ.
מה קורה אם השכיר עובד בחברה שאינה זרה, לדוגמא חברה ישראלית אשר לה סניף בחו"ל? במקרה זה החוק הינו מורכב יותר ונדרשת בדיקה של כל מקרה לגופו, כאשר העקרון המנחה הינו מרכז החיים של השכיר ותקופת המעבר לחו"ל.

עוד סוגיה שחשוב להתייחס אליה היא תאריך החזרה לארץ.
אם כששכיר נוסע לעבוד בחו"ל, חשוב להתייחס לתאריך שיבתו ארצה היות שהפטור מתשלום המיסים בארץ יחול על תושב ארץ זרה רק מהיום בו הוא נקבע רשמית כתושב של אותה מדינה. יתכן מצב שבו השכיר ישוב לארץ לפני שהספיק לצבור את מספר הימים הנדרש על מנת להיחשב לתושב של אותה מדינה, מה שאומר בפועל שיגבה ממנו מס בארץ.

אילו הטבות מס מגיעות לשכיר שחזר מעבודה בחו"ל?
אם השכיר נחשב לתושב ישראל, יתכן מצב שבו יהיה זכאי להחזרי מס לשכירים אשר עבדו בחו"ל (הוצאות דירה, הוצאות ביטוח, מכס ובריאות ועוד). העובד יוכל לקבל את הזיכויים המגיעים לו רק בתום שנת העבודה, כאשר יגיש את הטפסים הדרושים להחזרי מס לשכירים אשר עבדו בחו"ל.
כמו כן, במידה שהשכיר רכש נכסים בארץ זרה בהיותו תושב של אותה מדינה, יהיה זכאי לפטור ממס כאשר ימכור נכסים אלה אחרי ששב ארצה. בעניין זה כדאי להמתין עם מכירת הנכסים עד השיבה לארץ על מנת להימנע מחיוב מס בשתי המדינות.
סוגיה נוספת בהקשר זה הינה הכנסות מחו"ל לאחר שהשכיר שב לארץ. לרוב על הכנסות אלה קיים פטור ממס הכנסה.

ומה לגבי החזר מס?
שכירים אשר שבו מחו"ל וחזרו להיות תושבי הארץ יתחילו שוב לשלם מס בארץ כרגיל.
אם הם חזרו באמצע השנה, המס אשר יתחיל להיגבות מהם יהיה מס בגביה חודשית וקיים להם פוטנציאל גבוה לקבלת החזר מס אם אכן שילמו מס. ניתן לראות פירוט נוסף תחת המאמר 'החזרי מס במקרה של עבודה בחלק משנת המס'.

מכיוון שנושא החזרי מס לחוזרים מחו"ל הינו נושא מורכב, יש לבחון כל מקרה לגופו.
אם אכן נגבה ממכם מס בארץ, שזהו התנאי הבסיסי לקבלת החזר מס, כדאי ליצור קשר עם משרד המתמחה בהחזרי מס לשכירים, כדוגמת משרדנו 'קרבי ניהול בע"מ'.

מאמרים אחרונים

צרו קשר