החזרי מס בגין מגורים ביישוב ספר

בישראל ישנם יישובים שהוגדרו על ידי הממשלה כיישובי ספר בעלי עדיפות וזאת על מנת לעודד את האוכלוסייה לגור בהם. כדי לעודד את המעבר ליישובים הללו, החליטה המדינה על מספר הקלות להן זכאים תושבים ביישובי ספר. הנחה במס הכנסה היא אחת מאותן הקלות להן זכאים תושבים אלו.

קיימים מספר תנאים לקבלת זיכויים והחזרי מס בגין מגורים ביישובי ספר:

  1. משך זמן המגורים ביישוב ספר – תושב המבקש החזרי מס בגין מגורים ביישוב ספר, צריך להוכיח כי הוא מתגורר לפחות 12 חודשים ביישוב.
  2. עזיבת יישוב ספר – תושב שעזב יישוב ספר לפני תום שנת המס, זכאי להחזר מס באופן יחסי למספר החודשים בהם התגורר ביישוב בתנאי שהתקופה הכוללת שבה התגורר ביישוב היא לפחות 12 חודשים.

לכל יישוב מוגדר אחוז הנחה שונה במס. אחוז זה נקבע ע"י הממשלה ועשוי להשתנות מפעם לפעם. באתר מס הכנסה ניתן לבדוק את אחוז ההנחה המדוייק עבור כל יישוב. על מנת להבטיח שעובד המתגורר ביישוב ספר יקבל את ההקלות המגיעות לו על פי חוק מס הכנסה, עליו לציין בפני מעסיקו כי הוא מתגורר ביישוב ספר בטרם התחלת עבודתו.

קורים מקרים בהם העובדים המתגוררים ביישובי ספר אינם מציינים בפני מעסיקיהם כי הם מתגוררים ביישובים מסוג זה ולכן אינם מקבלים את ההקלות במס הכנסה להן הם זכאים על פי חוק. כך נוצר מצב בו תושבים רבים המתגוררים ביישובי ספר זכאים להחזרי מס.

במקרים אחרים, גם לאחר שעובד הוכיח כי הוא מתגורר ביישוב ספר, הוא אינו מקבל את כל הזיכויים במס המגיעים לו. במקרה כזה מומלץ להיוועץ באיש מקצוע המתמחה בהחזרי מס  ומכיר היטב את הנהלים השונים במס הכנסה מכיוון שתהליך קבלת החזרי המס במלואם עשוי להיות ארוך ומייגע.

מאמרים אחרונים

צרו קשר